Illatmarketing – avagy érzékszervre ható márkaépítés



Illatmarketing POSZT

Az illat az egyik legerősebb érzet, melyet nemcsak eltárol az agyunk. Számos érzéshez, helyhez, ízhez és élményhez tudja kapcsolni. Ezt pedig az első, meghatározó szagélménykor látott vizuális látvánnyal együtt tárolja el. Amikor újra érezzük az adott szagot/illatot, a látvánnyal és érzésekkel együtt előkerül a memóriából.

Gyógyításban is alkalmazzák, mikor például valakinél emlékezetkiesés történik. De a parfümgyártók is sokat tesznek a hódítás sikeréért.

Na de, ha ez egy ilyen erős inger és sorba kapcsolt rendszert elindító érzet, nyilván praktikus a brand kialakításánál és működtetésénél is használni. AZ illatmarketing egy jól alkalmazható, bevált eszköz a brandépítésben.

Pontosan így tesz a brit Charles Tyrwhitt férfi ruhaüzlet azzal, hogy üzleteiben és a boltjaik bejárata előtt egy nagyon kellemes, „charlestyrwhittes” illatot áraszt. Tudatosan ez egy mahagóni alapú illat. Ez a kellemes illat az elegáns és angolos üzletberendezéshez éppúgy kötődik majd, mind az esetleges vásárlók pozitív vásárlási élményeihez, s a cég által nyújtott minőséghez. Vagyis kellemes, pozitív érzéseket társítunk ehhez a márkához, s így erősödik a brand élmény.

Ugyanígy a Lafayette áruház Párizsban semmivel össze nem téveszthető parfümillattal lengi be a bejárata környékét és az aulát, amelyet ugyancsak hozzá kötsz már.

De a luxushotelek és más magas árkategóriájú üzletek is alkalmazzák az illat marketinget, mint egy igazán hatásos brand eszközt.

Egyes szolgáltatók mielőtt lezárnák a terméküket tartalmazó dobozt, parfümillatot permeteznek belülre. Így amikor kinyitod, azt az illatot a „csomagbontás” kellemes várakozó izgalmához, majd a kapott termékhez kötöd a pozitív érzetet. Tehát végső soron a szolgáltató márkájához.

Érdemes tájékozódni és megint csak inspirálódni a nagyoktól, s tesztelni, hogy lehetne a saját vállalkozásban megvalósítani valamit a brand eszközeikből.

Címkék: , , , , ,