AI használata a brand designban – konkrét példával



AI-hasznalata

AI használata a brand design tervezésénél? Szabad? Etikus? Sok morális, technikai és jogi kérdést felvet.

Sokszor és több megközelítésből előkerül a téma: mennyire jó, hasznos és legális bevonni az AI-t egy arculattervezésbe vagy arculati megújításba.

Nos, a Pentagram rendkívül jó példát mutatott erre. Ráadásul részletes esettanulmányt is kiadtak a tervezési folyamatról, amit Paula Scher vezetett.

Történt ugyanis, hogy az Amerikai Egyesült Államok szövetségi kormánya felkérte a világ legnagyobb független design tanácsadó cégét, a Pentagramot, a kormány teljesítménykövető weboldalának arculati megújítására. A Pentagramon belül a New York-i partner a legendás Paula Scher kapta meg ezt a projektet.

A feladat, a brief röviden

A szövetségi kormány valamennyi részlege, osztálya éves jelentést készít, amik felkerülnek a performance.gov nevű weboldalra. A jelentések nagyon összetettek, szárazak és nehezen olvashatók, mintha nem akarnák, hogy az átlagemberek valóban elolvassák őket. Így a kormány egy felhasználóbarátabb weboldalt akart létrehozni az átlagemberek számára, akik csak meg akarják tudni, hogy mi folyik például a lakásiparban, a mezőgazdaság vagy az oktatás területén.

Paula Scher korábbi, a kormánnyal való együttműködései során szerzett tapasztalatai szerint a legnagyobb probléma a kormány saját bürokráciája. Szükségét érzik az illusztrációknak, de döntést hozni abban, hogy milyen és melyik legyen, az már egy véget nem érő hosszú folyam lenne.

Tehát ebben az esetben célszerűnek tűnt egy olyan rendszert létrehozni, amely gondosan megtervezett és alapjaiban jóváhagyott, így folyamatos egyeztetés és engedélykérés nélkül lehet vele dolgozni és bővíteni.

Út a mesterséges intelligencia felé

Fontos tudni, hogy a Pentagramot a design megtervezésére kérték fel és nem illusztrációk készítésére. Vagyis nem külső illusztrátorok és fotósok alkalmazására.

Így merült fel az AI bevonása. A zseniális eredményhez azonban az a szerencse is kellett, hogy Paula  csapatában volt Bruno Bergallo, aki nemcsak tervező, de nagyszerű illusztrátor is.

Bruno korábban is dolgozott mesterséges intelligenciával, és jól ismerte a Midjourney-t is. Azonban ezek az eszközök nem tudták jól elvégezni a kívánt munkát,  nem tudták a megfelelő képeket létrehozni, miközben Bruno nem akart ötnél több felszólítást használni, mert a határidőt tartani kellett.

Így nekiállt és ő maga elkészítette a rajzokhoz használt festményeket. Egy stílust tervezett, festékkel és ragasztószalaggal. Ezek teljesen eredeti illusztráció alapok voltak, amelyeket végül beprogramoztak a számítógépbe, és az AI segítségével 1500 ilyen stílusú illusztrációt generáltak.

Röviden összefoglalva

  • Volt egy probléma: a gond, ami általában a kormányzati publikációt sújtja, az, hogy képtelenség összeállítani egy egységes irányt, mert különböző emberek, eltérő elképzelésekkel avatkoznak be, ami viszont ellehetetleníti a határidőre történő munkavégzést és egy általánosan elfogadott eredményt.
  • Megoldás: A Pentagram a különböző kormányzati részlegek és témák képviseletére szolgáló több mint 1500 illusztrált ikon elkészítése érdekében a Midjourney-hez fordult, hogy a projekthez készített egyedi illusztrációs stílus alapján készítsen ikonokat. Vagyis, a stílusirány kialakítása, finomhangolása, majd elfogadása után, nem kellett már egyesével jóváhagyást kérni.
  • Kritikák: A  közösségi médiában nyilvános felháborodást váltott ki ez a lépés: a kommentelők kritizálták a Pentagramot, amiért illusztrátorok alkalmazása helyett generatív mesterséges intelligenciát használtak.

Az AI használatának lényege általában és ebben a projektben

És ez a projekt senkitől sem vette el a munkát. Nem volt ott állás. A cégemet és a csapatomat vették fel erre a munkára, nem kaptunk költségvetést illusztrátorok alkalmazására.

Paula Scher

Vagyis ebben a helyzetben, de általában is elmondható, hogy az AI használatával rengeteg időt és pénzt lehet spórolni.

Vissza a Pentagram folyamatához – röviden, néhány lépésben

A megfestett felületekből vágtak, ragasztottak vagy tape segítségével tették izgalmasabbá a designt. Aztán ezt töltötték fel a Midjourney-nek. A fizikailag megfestett részletekből feltöltött képekből generált illusztrációk nagyon látványosak voltak és művészi hatást keltettek. De a megrendelő túl robusztusnak ítélte és inkább egy letisztultabb irányt szeretett volna.

A megújult stílusban viszont pont az veszett el, ami az elsőben tetszett: a karakteres  megjelenés és az egyediség. Vagyis az első irány jó volt és érdekes, de a formák nem kaptak egyedi jelentést. Így már eszerint promptolták a piktogramokat. Ezeket az illusztrációkat aztán különféle módokon használták a weboldalon a teljesítmény kimutatások vizualizására.

Az eredmény zseniális: formabontó, de mégis jól átlátható és informatív.

Kormányváltás után ezek az ikonok már az élő oldalon sajnos nem látszódnak.

Aki látni szeretné, ezeken a linkeken keresztül belepillanthat LINK és LINK

A Pentagram szabadon elérhetővé tette erről a folyamatról az esettanulmányát, ami nagyon nagy dolog és posztom forrásául is szolgált. Akit bővebben érdekel, itt elérheti LINK

Ha kíváncsi vagy, hogy milyen redesign történt még ezúttal a New York metrótérképével, ide kattints.

Címkék: , , , , ,