Egy márka, városarculat redesign lépései mindig nagy visszhangot keltenek. Sokan nem gondolják, hogy egy térképet is valaki vagy valakik megterveznek, ez mégis így van. És ezeket a használati tárgyakat is elérheti a redesign.
1972-ben az olasz Massimo Vignelli kapott megbízást a térkép megtervezésére. Az általa tervezett térkép a modernista dizájn ikonikus példája: letisztult, harmonikus, mégis működő, informatív.
A Vignelli design jellemzői:
Annak ellenére, hogy kezdetben többen támadták ezt a megjelenítést a földrajzi pontosság hiánya miatt, a Vignelly térkép az információs dizájn mesterműveként vált ismertté. Massimo alaptétele, hogy:
Szeretjük, ha a design vizuálisan erőteljes, intellektuálisan elegáns és mindenekelőtt időtlen.
A Vignelli térkép kritikusai nehezményezték a hagyományos térképektől való erőteljes eltérést. A tereptárgyak összenyomódtak a geometriai egységesítésben. Rádadásul a vízfelületek, tavak bézs, míg a parkok szürke színűek voltak. Azok a turisták, akik rosszul mérték fel a megállók közötti távolságot, összezavarodtak.
A rajongók azonban elegáns megoldást láttak az egyre bonyolultabb rendszerre.
Ugyanakkor a kritikus nyomás nagy volt, a legfőbb érv pedig, miszerint nehezen olvasható és megtévesztő odáig fajult, hogy az ügynökség 1979-ben visszavonta a Vignelli változatot.
Az új verzió pedig eleget tett a tradicionisták igényeinek.
Közel 50 évvel a visszavonása után az ikonikus 1972-es térkép alapvető elemei – mint például a széles vonalak, amelyek egyértelműen azonosítják, hogy melyik metróútvonalakról van szó és mik futnak egymás mellett, mik keresztezik egymást – új életet kapnak. Az új térképet Steven Flamm tervező készítette, aki azt reméli, hogy könnyebbé teszi a metróutazások megtervezését és követését, vagyis az utazási navigációt.
Az új térkép jellemzői:
A változtatások célja, hogy a térkép felhasználóbarát legyen mind a helyiek, mind a látogatók számára. Miközben persze tartalmazza már a legutóbbi térképdizájn óta megtörtént változásokat és frissítéseket, mint például egy új vonal létrejötte vagy egy régi vonal meghosszabbítása.
A régi metrótérképen egy állomás megközelíthetőnek tűnt, még akkor is, ha csak a peronok egy részén volt lift. A Flamm tervezte változat szerint ezek az állomások egy nyilat kaptak, amely jelzi, hogy a kerekesszékesek melyik haladási iránya érhető el. Ahogy az MTA több állomást tesz kerekesszékkel is elérhetővé, a térkép frissül.
Erre figyelmeztet Flamm. Azt mondta, hogy ez egy „diagram”, mert nincs méretarányosan megrajzolva. S bár az ikonikus Vignelli dizájnt is térképnek nevezik, de Flamm erre a tervre nem szeretné ezt használni.
A téglalap alakú Central Parkot négyzetté sűrítették, hasonlóan a régi Vignelli térképhez, igaz, most zöldre színezték, míg a régin szürke volt.
A Flamm új verziójában az egyetlen Brooklynban látható park a Prospect Park. Csak kettő van Queensben: a Flushing Meadows-Corona Park és a Forest Park. Staten Islandnek nincs. Bronxban három van: Van Cortlandt, Pelham Bay és Bronx Park. Ennek oka az, hogy kiválasztották azokat a parkokat, amelyekbe metróval lehet eljutni – ez pedig nagyon hasznos, ha metróval közlekedik az ember.
Véleményem szerint ezzel ki is foghatja a szelet ezt a megjelenést kritizálók vitorlájából.
Jól látható, hogy egy használati tárgy, mint jelen esetben egy térkép, nem csupán azt jelenti, hogy lerajzoljuk, megjelenítjük a tényeket. Sok múlik azon, hogy milyen szempontokat veszünk figyelembe, mik az igények, amikhez mindenképp igazodni kell (pl. a jó olvashatóság és a könnyű frissíthetőség), s azt is el kell dönteni, hogy mennyire alkalmazhatunk a megjelenítésben absztrakciót, lényegi kiemelést a természetesség rovására.
Mindenkinek nem lehet megfelelni, hiszen egy megjelenés megítélése sok tekintetben szubjektív. De mivel ez a tervezés az alkalmazott művészeti ágakhoz tartozik, így a praktikum elsőbbséget élvez.
Brandleírás vagy branddesign megújulás témakörben ez és ez is érdekelhet. Ha pedig városarculatról olvasnál ide kattints.