Samsonite: a 111 éves örökség és folyamatos innováció a sikerrecept – brandelemzés
Samsonite – az első márka, ami eszedbe jut, ha bőröndről van szó, ugye? Nem véletlenül, hiszen 111 éves …
A városarculat kialakítása nemcsak hasznos, hanem meghatározza a benne lakók és a látogatók városhoz való viszonyát is.
Ez nemcsak a város jelére, címerére, kvázi logójára terjed ki, hanem a várost átszövő valamennyi jelrendszerre.
Utcatáblák, piktogramok, városi üzemeltetésű cégek megjelenésétől kezdve a városi levélpapír, közintézmények, múzeumok plakátjain és jegyein át a nevezetességekhez tartozó tájékoztatókig mindenre kiterjed.
Ha nem szakmai szemmel nézi az ember, akkor ebből általában annyit tapasztal, hogy egységes a látványvilág az információk között, emiatt könnyebb a tájékozódás és eligazodás, valamint az egységesség és az összhang mindig egy tudat alatti kellemes, pozitív érzést ad.
Nimes történetének gyökerei régre nyúlnak. Éppen ezért a város címere is régi történetet rejt.
A címerben egy pálmafához láncolt krokodil látható. Meglepő szimbólum, melyet egy a városban vert, a Római birodalom korából fennmaradt pénzérme ábrázolásából emeltek át, melyet az Actiumi tengeri csata emlékére adtak ki. A „Col Nem” felirat, a Nîmes-i kolónia arra utal, hogy a győztes légiósok földet kaptak Nîmes közelében.
A leláncolt krokodil a legyőzött és meghódított Egyiptomot szimbolizálja. A harcban szolgáló veteránok közül sokan telepedtek le Nimesben, így kerülhetett a pénzérmére ez a szimbólum.
1535-ben I. Ferenc felhatalmazta a várost, hogy a pálmafát és a krokodilt a város címereként használják.
Azóta a lakók rendkívül büszkék a címerükre és a mai napig megtalálható az eredeti motívum több helyen is. Többek között a városháza erkélykorlátján.
1985-ben az akkori önkormányzat megbízta Philippe Starck sztártervezőt a város logójának megtervezésével a krokodil és pálmafa motívuma alapján.
Színeiben a piros, fehér és a fekete jelenik meg.
Betűtípusa talpas font, ami a római időket idézi meg. Betűközei a megszokottnál nagyobbak, kényelmesen olvasható a felirat. Bár a grafika arányaiban nagy a névhez képest – ez az erős történet miatt indokolt – mégis a logóban lévő üres terek jó arányának köszönhetően jól olvasható a szöveg, nem nyomja el a grafikai rész.
Ezt az ikonná transzformált jelet nagyon következetesen és visszafogottan használják. Korlátokon, utcaburkolaton, városi üzemeltetési társaságok autóin, nevezetességek tájékoztató tábláin, a turizmus számára készített weboldaluk faviconjában és még sok egyéb helyen.
Számomra nagyon egységes a megjelenés és az innen-onnan vissza-visszatérő jel erős kapcsolódást ad: mindenképp ehhez a városhoz köthető.
A legtöbb, ismert városcímer szimbolikája, különösen a címerekben szereplő állatokat tekintve sok hasonlóságot mutatnak. Külön öröm, hogy ennél a példánál egy nagyon különleges, címerben egyértelműen szokatlan állat szerepel és egy erős történeti háttere van a címernek.
Címkék: arculatdesign, arculattervezés, brand design, brandelemzés, logódesign, megújulás, redesign