
Samsonite: a 111 éves örökség és folyamatos innováció a sikerrecept – brandelemzés
Samsonite – az első márka, ami eszedbe jut, ha bőröndről van szó, ugye? Nem véletlenül, hiszen 111 éves …
Mikor brand / arculati színeket állítunk össze, akkor (is) sok mindent kell figyelembe venni.
Ahogy semmi sem hasra ütésre történik az arculattervezésnél és a márkastratégia kialakításánál, így a színeket is számos tényező – célcsoport, profil, rövidebb és távolabbi célok, a mondanivaló, megjelenési felületek stb. – határozza meg.
Ezzel együtt vannak bizonyos irányok, amik egy aktuális trendnél jóval tovább mutatnak és sokféleképp használhatók.
Az alapos egyeztetést, kutatást persze nem érdemes elhagyni, de a választási lehetőségek, irányok közé fel lehet venni.
Ez a leggyakrabban használt színpaletta típus az arculatoknál.
Ebben a típusban tényleg rengeteg variálási lehetőség van.
Van egy telített sötétebb szín a palettában, a többi pedig ezzel harmonizáló, erre rímelő kevésbé telített szín. A sorban lehet komplementer szín, ami szintén telített, de világosabb.
Az eltérő telítettség miatt nem érzünk se bántó vibrálást, se „fátyolködöt” a kész arculaton. A felületek, plasztikussá, élővé válnak.
Bár mindkét arculati példában szerepel a türkiz, ez a véletlen műve. 🙂
Az ilyen arculati paletták fő ismérve, hogy a színkör markánsan eltérő tartományaiból veszik azt a 8-10-12 színt, melyek élénk, telített színek.
Ezt olyan brandek használják, amik sok területet fednek le a profiljukkal vagy ahol kifejezetten az a misszió, hogy különböző embereket, csoportokat összehozzanak, illetve egyenlőnek tekintenek minden embert. (pl.: Benetton)
Az ilyen arculat mindenképp vidám és élettel teli.
Ismét két arculati példát mutatok. A felső saját arculattervezés, a cég egy utazási ügynökség családoknak változatos programtípusokkal – egyértelmű, hogy színes, dinamikus megjelenés szükséges.
A másik a Designworks Sydney által tervezett Benevolent Society arculata. A cég Ausztrália első és legrégebbi jótékonysági szervezete, aminek az „Együtt erősek vagyunk” a mottója, így természetesen a sokszínűség kiemelten fontos volt.
Ez egy jóval ritkábban használható és megjelenő paletta típus, de bizonyos esetekben nemcsak megkerülhetetlen, de kifejezetten élővé és érvényessé teszi a márka különböző felületein a megjelenést.
Ha érdekel, hogy milyen színpaletta típusok léteznek még, olvasd el ezt a bejegyzést is!