Samsonite: a 111 éves örökség és folyamatos innováció a sikerrecept – brandelemzés
Samsonite – az első márka, ami eszedbe jut, ha bőröndről van szó, ugye? Nem véletlenül, hiszen 111 éves …
Az, hogy illeszkedik a céged értékeihez, missziójához, célcsoportjához, stílusához, kommunikációjához, stb. az egy dolog, de technikailag is működőképesnek kell lennie. Lássuk, hogyan.
Ahogy Antoine de Saint Exupery mondta:
“A jó dizájnt nem akkor érjük el, ha már nem tudunk többet hozzáadni, hanem akkor, amikor már nem tudunk belőle többet elvenni.”
S ez egy logó esetében sincs másképp. A túl sok ciráda, részlet nehezíti a felhasználást, sűrűvé és nehezen olvashatóvá teszi, kis méretben nehezen kivehető. Vagyis arra kell törekedni, hogy pont annyi részletet és elemet tartalmazzon, amiből már nem lehet semmit elvenni, mert akkor más értelme lesz.
Kis méretben és nagy méretben is jól kell működnie – éppen ezért egy túl részletgazdag, aprólékos, vékony vonalakkal teli logó például nem látszódik egy tollon vagy akár gravírozott változatban, de messzebbről egy óriásplakáton is összefolynak az apró részletek vagy eltűnnek a vékony vonalak. Tehát cél az egyszerűség, hiszen egy logónak sokféle felhasználási felületen is működnie kell: pl. nyomtatásban, interneten, egy reklámtollon, vagy akár egy óriás plakáton is.
Ez kicsit az előbbi kiegészítése, de inkább a színek vonatkozásában és nem a méretet tekintve. Nyomtatásban és online is működnie kell a színátmeneteknek, illetve fekete-fehérben is vagy egy gravírozásban is. A legjobb teszt, hogy fekete fehérben (szürkeárnyalatok nélkül) működik-e. Sok logó ilyenkor sajnos elbukik.
Ha egy karakteres forma vagy betűtípus, ami természetesen összhangban van a vállalkozásod többi képi elemével, illetve magával a vállalkozás üzenetével, profiljával, sokkal jobban megjegyezhetővé válik és rögtön asszociálnak majd a logóból a vállalkozásodra.
A logó képi világának (grafikai rész, betűk és színek) összhangban kell lennie a vállalkozás vagy márka üzenetével. Nyilvánvalóan például egy magánóvoda logója, színei, betűtípusa teljesen más lesz, mint egy magánklinikáé vagy egy marketing tanácsadóé. Ez az összhang természetesen a könnyű megjegyezhetőséghez is markánsan hozzájárul.
Nem mondom, hogy nem fordul elő olyan még nagy világmárkáknál is, hogy időnként modernizálni, frissíteni kell egy logót, mert néha néhány éven belül is nagyot változik a világ. De alapvetően az a cél, hogy 5-15 évig sikeresen hordozza úgy a cég üzenetét és illeszkedjen a cég arculatába, hogy ne kelljen hozzányúlni. Ehhez természetesen az kell, hogy olyan színek, betűtípusok és formavilág legyen benne, ami nem az éppen aktuális, legújabb trendek szerinti verzió.
(Az Apple 2017 óta nem változtatott a logóján, és őszintén szólva akkor is az 1998-as változathoz tértek csak vissza szürke változatban, tehát elmondhatjuk, hogy időtálló) .
Az esszencia, mint egy jó szólás, közmondás, ami egy frappáns mondatba sűrít egy egész gondolatmenetet vagy egy egész szituációt, élethelyzetet, úgy kell esszenciálisan megmutatni egy logónak a márka értékeit, úgy kell szólnia a megfelelő célközönséghez és illeszkedni a márka üzenetéhez. Ezt a megjelenésével, színeivel, formáival éri el.
A logónak nem kell komplett történeteket előadni, didaktikusan képileg elmesélnie, hogy például a vállalkozás milyen módon értékesíti, vagy kínálja a szolgáltatásait. Vagyis egy autószalon logójának nem kell kocsikat mutatnia, egy számítógép forgalmazó logójának nem kell számítógépet tartalmaznia stb. ahhoz, hogy működőképes legyen. Gondolj bele, hogy például a Nokia logója nem egy mobiltelefon, vagy a Harley Davidson logója sem egy menő motor. A logó célja minden esetben a beazonosíthatóság elérése, amit sokszor a szolgáltatással/termékkel párosuló érzés megjelenítésével ér el.
Ha érdekelne, hogy milyen logókat terveztem eddig, a behance.net/brillbrain oldalamon meg tudod nézni.
Ha pedig szükséged lenne egy a cégedhez tökéletesen illeszkedő logóra, arculatra, örömmel segítek.
Címkék: arculattervezés, brand, logó, logodesign, vizuális megjelenés