Ahogy már sokszor szó volt róla, az arculat csak egy része a teljes branding folyamatnak. Most hozok egy izgalmas és inspiráló branding márkakialakítás bemutatást.
2015-ben keresték meg a madridi Wanna One csapatát, hogy alakítsanak ki egy 26 m2-es kis utcai helyiségben egy zárható szekrényes csomagmegőrzőt Madrid központjában. A megbízók „Madridi Lockers”-nek akarták hívni.
Ez, az építészettel is foglalkozó design cég tovább ment: megalkották az első spanyol városi önkiszolgáló csomagmegőrző láncot.
Piaci audit és az országos versenytárs-elemzés után arra jutottak, hogy három szintet kell megugraniuk:
1. Referencia márka kell létrehozni markáns dizájnnal.
2. Nagyban kell gondolkodni, és nem csak egy kis egységben. Legyen ez az első spanyol városi csomagmegőrző lánc, ami egy franchise-alapú koncepción alapul.
3. Bővíteni kell a hagyományos csomagmegőrzők szolgáltatási kínálatát, hogy extra hozzáadott értéket kínáljon az ügyfeleknek (mobiltöltők, ingyenes Wi-Fi, beszállókártya nyomtatási szolgáltatás, online foglalás stb.)
A franchise modell alapjainak lerakása után elkezdtek dolgozni az üzlet márkaépítésén, belsőépítészetén és kommunikációs tervén.
A cél mindvégig a hagyományos szekrények arculatának megújítsa volt. A „Madrid Lockers” név megtartása semmiképp nem volt opció. Így a „Hagyd a poggyászodat, éld a várost” kreatív ötlet alapján létrehozták a „Lock & Be Free” elnevezést.
Egy márka, amely a szabadság, a praktikum, a megfizethetőség, a biztonság és az innováció értékeire épül. Szó szerinti jelentésén túl pedig olyan mély felhanggal rendelkezik, amely elérhetővé teszi az utazóknak, hogy minden korlát nélkül élvezzék az utazást és városnézést. S amiben a legkevesebb gondjuk a poggyászukkal van.
Piaci audit és trendek elemzése. Márkastratégia kialakítása. Névadás és a márka narratívájának meghatározása. A márkaidentitás kialakítása – arculattervezés, webes és online felületek kialakítása. Belsőépítészet megtervezése és megépítése, grafikák, jelölések, piktogramok tervezése.
A meghatározó két szín (sárga és fehér), amik uralkodóan megjelennek a pici, szűk alapterületen, ahol egyébként kevés a természetes fény, ez a két szín a frissességet és vidámságot sugározzák.
A „Lock & Be Free” márka belső sémája a trendi színeket és anyagokat ötvözi: fehér fúrt fémlemezek, sárga szekrények lekerekített tipográfiával kombinálva, mindegyiket betűvel és számmal jelölve, szintetikus anyagból készült padlóval, amik emlékeztetnek a reptéri padlóburkolatra. Lekerekített formák és erőteljes világítás meleg fényekkel, amely pozitív energiát biztosít.
a világos és vidám színekkel, valamint a meleg fényekkel a térérzet is változik: tágasabbnak tűnik a tér, ahhoz képest, hogy valójában nagyon szűk és alapvetően rossz kialakítású alaprajzzal kellett dolgoznia a tervező csapatnak.
Ezen a helyen minden szempontból biztonságban érzi magát az (át)utazó. A hangulata jó, a bőrönd jó helyen van és azon se kell aggódni, hogy vajon megérti-e a használó, hogy mi mire való és mit kell éppen csinálnia.
A Wanna One stúdió egy egyszerű ikon alapú jelrendszert tervezett, amely lehetővé teszi, hogy bármikor könnyedén elnavigáljon a rendelkezésre álló lehetőségek és szolgáltatások között. Egyetlen pillantással ellenőrizhető a napi időjárás-előrejelzése, a legközelebbi repülőtérre való átszállás ideje és a különféle szolgáltatások költségei.
Az extra szolgáltatások közé tartozik a díjmentes wifi és a telefontöltési lehetőség is, amit szintén zárható szekrényben hagyva is megtehetünk.
Mivel Madrid önkormányzat sem engedi a védett épületek homlokzatain a jelentős változtatást, így a cégéren, és üzletfeliraton kívül a külső részre semmit nem lehetett tervezni. Bekukucskálva, azonban, rögtön érezhetjük, hogy ez valami nagyon egyedi, menő és ki kell próbálni 🙂
A főbejárat homlokzatán nem lehetett sok esztétikai változtatást végrehajtani, mivel azt a Madridi Tanács védi, és a módosítások nem voltak megengedettek. Csak zászlót és „Lock & Be Free” jelzést engedélyeztek a hatóságok.
A napsárga, fehér és fekete színek a meghatározóak, kiegészülve némi világosszürkével. A design kerek, vagy lekerekített, barátságos. Jól érthető szimbólumok még akkor is, ha nem tud a használó spanyolul vagy angolul.
A logó egy logotípia, ahol a “lock” szó “o”-ja egy kis lakat. Egyszerű, de mégis esszenciális, rendkívül harmóniában van a többi arculati- és brandelemmel.
A weboldala is olyan egyszerűen kezelhető, ahogyan maga a csomagmegőrző. Átlátható, jól érthető és összhangban van a branddel.
Mára már három helyen: Madrid, Barcelona és Valencia központjában is találhatsz Lock and be free csomagmegőrzőt.
A cikkhez forrást itt és itt találtam.
Ezeket a színeket használták ennél az arculatnál is, ahol egy nagyon ütős arculati megújítást terveztek.