ÍGY KÉSZÜL – A moodboard, vizuális hangulattábla



Elemer moodboard MOODBOARD

Számomra egészen különleges része az arculatterezési folyamatnak ez a szakasza, hiszen, ilyenkor – a moodboardok, hangulattáblák kialakítása által kerül kiválasztásra az az irány, ami megadja a fő vonalát az arculati elemeknek és mindez vizuálisan is láthatóvá válik..


  • 0. lépés: A moodboard kialakítását megelőzi az ügyféllel való egyeztetés: az ügyfél cégének bemutatása, célok meghatározása (hova akar eljutni), a célcsoport meghatározása (kora, neme, anyagi szintje, stb.) a szolgáltatás, a termék és magának a cégnek a pozicionálása (tömegtermék, luxustermék, egyedi, egyszerű vagy felső-kategóriás, stb.), milyen arculati elemeket és milyen színeket kíván használni és még nagyon sok minden. Ilyenkor kerül meghatározásra az is, ha valamit nem szeretne az ügyfél: tiltott színek, formák, logónál csak betűlogót szeretne vagy grafikát is kér, ha grafika, akkor az absztrakt legyen vagy ne, stb.
  • 1. lépés: Ha mindez megvan, akkor jöhet a piac hasonló szereplőinek feltérképezése. Fontos megnézni azt, hogy az adott szolgáltatást, terméket kínáló cégek mennyire és hogyan vannak jelen mind a magyar, mind a nemzetközi piacon. Hogy jelennek meg, milyen színeket, formákat használnak, milyen logótípusok vannak. Ez azért fontos, hiszen ebbe a rendszerbe kell beleilleszteni az ügyfél cégét – ebben a rendszerben kell kitűnnie. Ha nem ismerjük a többieket, nem lehet kitűnni sem. A másik fontos ok pedig az, hogy így azt is elkerülhetem, hogy teljesen véletlen hasonló megoldást, ogót készítsek, mint ami már a piacon van. Ez több napot vesz igénybe – cégmérettől és szolgáltatás típustól függően. Eddig volt az információgyűjtés – most jöhet magának a moodboardnak az elkészítése.
  • 2. lépés: Ha mind az ügyféltől kapott, mind a piacon felmért információknak a birtokában vagyok, akkor beindul az ötletek, elképzelések cikázása a fejemben. Ezek alapján keresek képeket, felületeket, színmegjelenítéseket, amik minél jobban azt a fejemben összeállt képet jelenítik meg, amit meg szeretnék mutatni az ügyfélnek. Látványban igyekszem a színkombinációk, képek és képkivágások, akár absztrakt részletek alapján egy érzést átadni, amivel azonosítani szeretné a cégét, termékét, szolgáltatását. Pl.: egy fogászat esetében egy elégedett, feldobott, szenvedélyes mosolyt, önfeledt érzést, ami egy olyan helyhez és szolgáltatáshoz kapcsolható, amit páciensként érezni szeretnénk.
DENTALPASSION moodboard modositott
  • 3. lépés: betűtípusokat (fontokat – fontpárokat) keresek, amik illenek a szolgáltatás típusához, a korábban meghatározott célokhoz. Ez még nem a végleges, szintén csak egy irányt mutat, de van, hogy annyira betalál, hogy végül ez marad a végleges változat is.
  • 4. lépés: az elemeket összerendezem a táblán. Nagyon fontos a jó tálalás, hiszen részeiben hiába jó, amit kitaláltam, ha a nagy látványképen nem tudom ezt átadni. Fontosnak tartom, hogy maga a moodoboard megjelenése is már ezeket a célokat, pozicionálást erősítse a profilhoz igazodva.
  • 5. lépés: a kész hangulattáblát bemutatom az ügyfelemnek. Fontosnak tartom, hogy nem csak elküldöm és nézze meg, mondjon valamit. Minden munkafázis mérföldkőnél, vagy szakaszhatáron fontos a bemutatás, a prezentálás, a látvány mögötti gondolatmenet. Nem rábeszélem egyik vagy másik irányra, hanem plasztikusabbá teszem a látványt.

Miért nem dolgozom sablonban?

Bár számtalan kész sablont kínáló oldal van a neten, amikbe csak bele kell húzni a képeket és kész is a hangulattábla, én mégsem szeretem használni. Minden egyes munkám igazodik ahhoz a stílushoz, célhoz, pozicionáláshoz amit az ügyféllel megbeszélünk. Ha egy klasszikusabb, konzervatívabb vonalat szeretne követni, akkor ehhez nem csupán a színeket, formákat, képeket igazítom, hanem a megjelenítést is. Míg egy startup támogató cég esetében sokkal dinamikusabb és meghökkentőbb a kialakítás.

Én a letisztult moodbordokat szeretem, így nem zsúfolom tele, inkább teret adok minden elemnek, hogy ne nyomják el egymást. Igyekszem 5 színnél megállni, vagyis ennél többet nem tenni rá. Képkivágásokat, fotókat és absztrakt képrészleteket teszek rá, illetve, ha a vállalkozáshoz illik, akkor saját grafikát. Általában igyekszem minél kevesebb konkrét képet használni, hogy minél inkább érzések és hangulatok, színek, színkompozíciók jöjjenek át.

Ha nem „csak” egy logó a megbízás, hanem teljes nagyarculat kiegészítő elemekkel (pl. pékségnek, kávézónak papírzacskó, papírtáska, papírpohár minta, stb.), ezeknél apró háttérminták is megjelennek a hangulattáblán – mindenképp inspirációnak és érzéskialakításra, hiszen az arclati elemeken általam készített mintázatok szerepelnek majd.

Címkék: , , , , ,