Színtan gyorstalpaló – avagy honnan és hogyan válasszunk színeket



newton szinkor

Indításként egy kis tudományos-fizikai háttér RÖVIDEN a színlátáshoz, színérzékeléshez:

A szemünkön keresztül bejutó különböző fényhullámok és fényerősség alapján az agyunk naponta több mint 200 különböző színárnyalatot érzékel, megkülönböztetve a legrészletesebb árnyalatokat is és több mint 20 színárnyalatot és 500 fényerősségi szintet ismer fel. 

Ahhoz, hogy színeket érzékelhessünk, fényre van szükség, amely akkor válik számunkra láthatóvá, amikor valamilyen anyagba ütközik. Mindegyik szín a saját hullámhosszán rezeg, az ibolya a legrövidebb, a vörös a leghosszabb hullámhosszúságú szín.
A tárgyak és dolgok színét az határozza meg, hogy a rájuk eső fényből milyen hullámot és milyen arányban nyelnek el, illetve vernek vissza. 

Érdekes biológiai tény, hogy több, a színlátásért felelős gén az X kromoszómán található. Emiatt a férfiaknál jellemzőbb a színtévesztés vagy a színvakság. Egyes kutatások szerint pedig maga a színészlelés feldolgozása a jobb agyféltekében, míg a megnevezéshez való besorolása a bal agyféltekében történik. Egyesek ezzel is magyarázzák, hogy általában a nők több színt látnak, illetve tudnak megkülönböztetni.

A színdinamika, színtan tudománya foglalkozik a színek szerepével és az életünkre, érzelmeinkre, döntéseinkre stb. tett hatásával . Számomra rendkívül érdekes tudomány, mely többek között rávilágít, hogy a színek mennyire erősen hatnak az érzékeinkre s nem csupán érzékeljük a színt, de aktuális állapotunktól, hangulatunktól, korunktól, társadalmi és örökölt kultúránkból, hagyományokból adódóan plusz érzelmeket és asszociációkat kapcsolunk hozzájuk. Sőt, még a figyelmünket is tudják vezetni, irányítani.

S ha ez a fogadó oldalon így működik, bolondság lenne ezt nem használni a küldő oldalon – vagyis akár az arculat, a design, vagy az értékesítés, marketing területén.

Tekintve, hogy a vizuális kommunikáció alapeleme a szín, nem árt ismerni, hogy melyik szín általában milyen hatást gyakorol a nézőkre, illetve milyen érzést társítanak hozzá. A célcsoportot, célpiacot érdemes ebben is figyelembe venni, hogy az adott területen, országban, kultúrában mit társítanak a színekhez. Én most az európai kultúrához köthetően írom – elsősorban az arculatra, márkára vonatkoztatva:

FEHÉR :           letisztult, minimál, tiszta, biztonságos, tökéletes

FEKETE :          elegáns, luxus, elit, drága

SÁRGA :          kreatív, érdeklődő, játékos, vidám, szórakoztató, örömteli, optimista

NARANCS :     kreatív, erős, energikus, kényelmes, barátságos, fiatalos, figyelemfelkeltő

RÓZSASZÍN:     fiatal, nőies, lágy, gyengéd, édes, puha

PIROS :            kreatív, szenvedélyes, izgalmas, vibráló, impulzív, életteli, energikus, nyitott

LILA :               kreatív, luxus, fantáziadús, elegáns, művészi, sikeres

KÉK :                megbízható, szakszerű, sikeres, stabil, komoly, nyugodt, erős

ZÖLD :             egészséges, természetes, naturális, friss, harmonikus, békés

BARNA :          természetes, megbízható, elérhető, stabil, kényelmes, lágy

SZÜRKE :         nyugodt, minimál, letisztult, unalmas, biztonságos, visszafogott, állandó, komoly

Ha ezeket a színeket kombináljuk egymással, akkor a kombinációktól, illetve azon belül a színek arányától függően árnyaltabb lesz a jelentés. Ha pedig valamilyen egészségügyi eszközt vagy az egészségre hatással bíró terméket kínálunk, érdemes a tervezésnél a színek fiziológiai hatására is tekintettel lenni.  Így mindenképp megéri foglalkozni ezzel.

És ez még nem minden:

Na tessék! És még mit ne vegyek figyelembe????

Bizony a színtévesztők, színvakok népes táborára tekintettel a színeket úgy érdemes összeválogatni, hogy erős kontrasztot hozzanak létre, vagyis a domináns színek a színkör ellentétes tartományából – a hideg ill. meleg tartományból kerüljenek ki.

De még azt is át kell gondolni egy logó esetében, hogy lehetőleg ne komplementer színekből álljon – gondoljunk csak bele: hogy nézne ki egy fekete-fehérben kinyomtatott céges levél, ajánlat, bármi, ha a logónk egy szürke paca lenne – lévén a komplementer színek szürkeárnyalata pont ugyanolyan. (Éppen ezért is érdemes nem mellesleg olyan logóváltozatot is tervez(tet)ni, ami egy színben is helyt áll – a második „szín” a háttér – de erről egy másik bejegyzésben írok majd.)

Na de várjunk, mik ezek, hogy hideg-meleg tartomány, komplementer színek?

Isaac Newton (igen, a gravitációelmélet-megalkótó Newton), aki a fénytörés jelenségét és a színek tulajdonságait is vizsgálta, 1666-ban megalkotta az első színkört és kidolgozta az első színelméletet.  (Magyarországon Dr. Nemcsics Antal dolgozta ki a világszinten elismert Coloroid színrendszert).

A színelmélet szerint a színeket 3 csoportba rendezhetjük:

–        Elsődleges színek – ezek a kék, a vörös és a sárga

–        Másodlagos színek – 2 elsődleges szín keveréke: narancs, lila, zöld

–        Harmadlagos színek – az elsődleges és a másodlagos színek keverékei (sárgásnarancs, vörösesnarancs,  vörösesibolya, kékesibolya, kékeszöld, a sárgászöld

Komplementer vagy kiegészítő színek :

A színkörön egymással szemben helyezkednek el (piros-zöld, sárga-kék, lilásvörös-sárgászöld, narancsvörös-kékeszöld, sárgásnarancs-liláskék). A kiegészítő színek párban ellentét (kontraszt)-harmóniát alkotnak, ami akkor érvényesül igazán, ha az egyik túlsúlyban van.

Színpárok

A vibrálást, feszültséget a színkörön egymáshoz közelálló színekkel – például: lila-kék, vörös-sárga –  lehet kifejezni.

Hideg-meleg színek

A színkör egyik oldalán találhatóak a meleg színek (vörös, narancs, sárga), a másik oldalon pedig a hideg színek (zöld, kék, ibolya). A meleg színek élénkek és izgatóak, a hideg színekkel nyugalmat, békét, biztonságot lehet kifejezni.

S lezárásként, hogy még inkább megerősítsem, hogy minden másnál erősebben hatnak ránk a színek, így sokkal jobban jegyezzük meg őket, álljon itt egy szolid vicc:

Egy elegáns nőt elsodor egy autó, és a vezetője segítség nélkül továbbhajt. A rendőr megkérdezi tőle:
– Nem figyelte meg a kocsi rendszámát?
– Nem volt rá időm, olyan gyorsan történt. Csak annyit láttam, hogy hátul egy vörös hajú nő ült zöld sanzsánballonban és barna kalapban, továbbá fekete retikült és sötét rúzst használt.

Címkék: , , , , , , , , , ,