
Az ördög a részletekben rejlik – avagy az arculattervezés fontos lépése
Ördög a részletekben… Nincs annál bosszantóbb, amikor egy sok munkával összetett, alapvetően szakmailag is jó és működő arculat …
Ilyen problémákkal küszködött egy olasz egyetemista is – s hogy segítsen magán rendszert állított fel a koncentrálás idejére és a a köztes pihenőidőkre. Lássuk csak.
A POMODORO módszer
A menőnek hangzó elnevezés története meglehetősen prózai:
Francesco Cirillo olasz egyetemistának tanulási nehézségei voltak: nehezen tudott koncentrálni, hosszabb ideig fókuszálni a temérdek tanulnivalóra. Ahogy a legjobb ötletek valamilyen szorult helyzetben jönnek, így történt nála is: kitalálta, hogy ad egy fix időt magának, ami alatt mindenképp oda kell figyelnie, majd egy rövid szünetet tarthat és ezt ismételgeti.
Ehhez pedig egy egyszerű, paradicsom alakú konyhai időjelzőt vett segítségül – amihez egyetemistaként a legkönnyebben hozzáfért az otthonukban. Mindez az 1980-as évek végén történt, s szinte azonnal óriási népszerűségre tett szert, de ezt a sikerét azóta is töretlenül tartja.
Na de hogy is van ez pontosan?
Rém egyszerű az elmélete, de betartani az elején azért nem olyan egyszerű. A ritmusa a következő: 25 perc fókuszálás a munkára, majd 5 perc szünet. Ismét 25 perc koncentrálás, majd megint 5 perc szünet. Ezt a sort még egyszer megismételjük és immáron megtarthatjuk a jól megérdemelt 30 perces szünetet. És elölről kezdjük az egészet. Vagyis 2 óra után jön a 30 perc hosszabb szünet, így két ciklussal 5 órát letudtunk a 8 órás munkaidőből.
Fontos megjegyezni, hogy amikor a feladatra koncentrálunk, akkor kizárólag csak arra az egy feladatra lehet fókuszálnunk. Nincs multitasking, nincs semmi más, ami elvonhatná a figyelmünket (telefon kikapcsol vagy lenémít, közösségi média felületek kikapcsolva, stb.)
A szünetben viszont kötelező felállni, eljönni a feladattól (manapság leginkább a monitor elől), kicsit mozogni, inni, felfrissülni. Egyes leírásokban sokkal megengedőbbek e téren, de a pihenésnek, az agy, a szem és az idegeket tehermentesítésének úgy van értelme, ha szünetben nem egy másik képernyőre (telefon) meredünk ugyanabban a testtartásban, hanem megmozgatjuk magunkat, szabadon engedjük a szemünknek a nézelődést, és kicsit hidratálunk a következő etap előtt.
Ha szeretnéd kipróbálni, (és miért is ne tennéd) kell hozzá egy időmérő – nem feltétlen konyhai 😊 , amit a feladathoz való előkészülés után 25 percre beállítva el kell indítani.
Ha jelez, 5 perc szünet – ez tényleg más tevékenység legyen és igyál is egy kis vizet. Megint óra indít: 25 perc erős fókuszú munka és 5 perc szünet. Most már el is telt egy kerek óra. A következő órát szintén ezzel a felosztással kell eltölteni, majd az összességében 2 óra eltelte után 30 perc szünet következik.
Attól függően, hogy ki mikor kezdi az egészet, ez a 30 perc lehet egy 20 perces testmozgás és 10 perc relaxálás, vagy akár az ebéd ideje. Fontos, hogy a nagy koncentrálásban ne felejtsünk el rendszeresen hidratálni.
Címkék: design, fókusz, időbeosztás, időhatékonyság, koncentrálás, munkamódszer, munkaritmus