Mire jó a MOODBOARD , avagy mi is az a hangulattábla és miért jó?



moodboard

Mi a moodboard 10 szóban: a hangulattábla egy ötlet vagy gondolat vizuális megjelenítésére szolgáló tartalomgyűjtemény.


Hosszabban: A moodboardot, hangulattáblát számos területen alkalmazzák kreatív szakemberek annak érdekében, hogy az elképzelt ötleteiket, koncepciójukat vizuálisan is meg tudják mutatni, hiszen a fejükbe senki nem láthat bele. 😉

Szóval mire jó a moodboard? Ez nem új-keletű, a digitális világ előtt is már létezett fizikai valójában, sőt, manapság is lakberendezők, stylistok vagy olyan munkák esetében, amik nem digitálisan történnek, kifejezetten hasznos, ha olyan anyagok és textúrák is felkerülnek erre a táblára, amik esetében a tapintás, a fény megcsillanása, visszatükröződések, különféle textilek, megtapintható felületek kerülnek erre a táblára.

mire jó a moodboard
mire jó a moodboard

A hangulattáblák nem mutatnak részletes képet a projekt végleges megjelenésére. Mégis rendkívül hasznos, sőt, elengedhetetlen, hiszen nem csupán átadják a megfelelő hangulatot és a kívánt érzelmeket (esetünkben) az adott cég arculatával kapcsolatban, hanem ügyfél és designer számára is kijelölik azt az irányt, ami az ügyfél kívánalmai szerinti közös elképzelést megjeleníti.

Mit tartalmaz egy hangulattábla?

Röviden: bármit tartalmazhat, ami azt szolgálja, hogy az ügyfél elképzelése és a designer elképzelése találkozzon. Ez lehet fotó, rajz, háttérminták, textúrák, színek (ez praktikusan nem több 5-7 színárnyalatnál) illetve különböző betűtípus javaslatok, stb.

Miért hasznos a hangulattábla?

A közös vizuális kép és a hatékony együttműködés, a “megmutatom, mire gondolok” egyik leghatékonyabb eszköze úgy, hogy „csak” a moodboard elkészítésével töltött idő meg kárba, ha az ügyfél elképzelése mégsem azonos az egyeztetés során megbeszéltek által megjelenített eredménnyel, nem pedig magával a projekt fő részével töltött idő.

Egy teljes márka, jövőkép vagy érzés kommunikálása, „megmutatása” vizuálisan sokkal könnyebb. Már csak azért is, mert az emberek 60.000-szer gyorsabban dolgozzák fel a képi látványelemeket, mint a szavakat és nincs félreértés.

Ezen kívül egészen absztrakt ötleteket is láthatóvá, plasztikussá tud tenni, így hosszas magyarázások helyett a látvány önmagáért beszél és nagy adag inspirációra is lehetőséget ad.

S mielőtt bárki azt gondolná, hogy ó, ez csak ilyen nagyon szakmai design kialakításokhoz kellene, akkor elmondom, hogy olyan hétköznapi események mint egy esküvő megtervezése is egyre inkább népszerűvé válik – szóval nem árt ismerni 🙂

Ha érdekelnek további információk a moodboardról, itt és itt elolvashatod.

Címkék: , , , , , , , , ,