Vannak márkák, amiknek logóit messziről is felismerjük. Híres logók lettek. De vajon tudjuk, hogy férfi vagy nő designer tervezte? És név szerint tudjuk-e? 12 híres logónál nézzük most meg.
Több helyről hallani olyan sztereotípiákat, hogy a női tervezők inkább nőiesebb logót és arculatot terveznek, mint a férfiak. Nézzük, így van-e. (spoiler: nem, nincs így :))
Ismered valamelyiket? Szerinted nő vagy férfi tervezte? Vagy az is lehet, hogy ismered is a tervezőt.
Rengeteg sztereotípia él azzal kapcsolatban, hogy milyenek a nők és milyenek a férfiak, hogyan gondolkodnak, kik hoznak inkább érzelem alapú döntéseket és kik inkább a logika alapján. Ugyanígy a design vonalon is élnek ilyen sztereotípiák. A nők lágyabbak, a férfiak keményebbek; nőknél több az inda és a virágmotívum, férfiaknál a geometriai formák inkább. A kerek formákat, lekerekített sarkokat és kerek betűtípusokat vagy a kézírásos betűtípusokat inkább nőinek érezzük pszichésen. Míg a vastagabb, szögletesebb, robusztusabb formákat és betűtípusokat inkább férfiakhoz kapcsoljuk.
Ez pszichológia, ösztönösen és társadalmilag, kulturálisan örökölten érezzük ezt. Azonban a logó- és arculattervezés sokkal összetettebb annál, mint hogy csupán ilyen kliséken alapuljon.
Az arculattervezés egy alkalmazott művészeti szakma. A képzőművészettel ellentétben, szabályrendszerekhez kell igazodni, amin belül ugyan van némi mozgástér, de alapvetően az, hogy milyen stílusú lesz a végeredmény, nem a tervező neme, hanem a célcsoport és a márka stratégia határozza meg.
Jól látható, hogy a fentebbi leírásban szereplő sztereotípiák megdőlnek: csupán a logót látva és a tervezőjét nem ismerve, nem fogjuk tudni magabiztosan megmondani a designer nemét.
Lássuk, kik is ez a tizenkét tervező. Milyen arcok vannak a jól ismert, sőt híres logók mögött.
Elmondhatjuk, hogy a fentebb taglalt sztereotípiák nem bizonyultak igaznak. Ez egy szakma és a jó szakember mindegy milyen nemű, a márkastratégiának és a célcsoportnak megfelelő, működő designt tervez. Ha a célcsoport és a tervező neme megegyezik, az ebből a szempontból irreleváns.
Ha érdekelne további logótörténet és logóelemzés itt, itt, itt és itt olvashatsz róla blogposztot.