3 színpaletta típus, ha nem szeretnél sok színt használni



Free-Coffee-Cups-Mockup

Mikor brand / arculati színeket állítunk össze, akkor (is) sok mindent kell figyelembe venni. Sokszor nyílhatunk különböző színpaletta típusokhoz.
Ahogy semmi sem hasra ütésre történik az arculattervezésnél és a márkastratégia kialakításánál, így a színeket is számos tényező – célcsoport, profil, rövidebb és távolabbi célok, a mondanivaló, megjelenési felületek stb. – határozza meg.

Ezzel együtt vannak bizonyos irányok, amik egy aktuális trendnél jóval tovább mutatnak és sokféleképp használhatók.
Az alapos egyeztetést, kutatást persze nem érdemes elhagyni, de a választási lehetőségek, irányok közé fel lehet venni.

Monokróm színsor

Nagyon letisztult, harmonikus, akár minimál arculati színpalettákat lehet ezzel létrehozni.
A lényege az, hogy egyetlen szín különböző árnyalatait használjuk.
Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy ehhez a színhez különböző százalékban teszünk fehéret, feketét, így a sötétsége, világossága változtatható ugyanannak a színnek, ha pedig szürkét teszünk hozzá a telítettsége változik.
Mivel ugyanannak a színnek az árnyalatai, így egységes és kellemes összhatása lesz a színsornak.

A fekete-szürke-fehér változatát sokszor használják grafikusok, fotósok, designerek vagy többféle márka portékáját kínáló (ruha/parfüm) webshopok…

színpaletta típus


A színes változatában is rendkívül jól használható. Gyakran kézműves vállalkozások színsor típusa, de más profillal is alkalmazható.
Arra mindenképp figyelni kell, hogy a kiválasztott színárnyalatok első ránézésre is már másnak látszódjanak, mint a paletta többi eleme, ne csak egymás mellé téve.

Fekete – fehér

Ez a paletta a monkróm paletta egy szűkebb része, ahol csak fehéret és feketét használunk.
Ha a monokrómra azt mondtuk, hogy minimál és letisztult, akkor ez fokozottan igaz ennél az esetnél.
Úgy is mondhatnánk, hogy a „kevesebb több” és az „egyszerűség szépsége” elvének esszenciája jelenik meg ennek a palettának a használatával.

Azok a brandek, márkák, akik ezt a megjelenést választják az arculatukban sok esetben a kontrasztra építenek és színek helyett a minták variálásával érnek el izgalmas vizuális képet és különbözőséget. Illetve pont a kontrasztból adódóan elérhető egyfajta vibráló, dinamikus megjelenés.
Ez az a terep, ahol a vonalak vastagságával és a különböző méretű, alakú folthatásokkal, arányokkal lehet játszani.

színpaletta típus


Kedvelt megint csak designerek, fotósok, grafikusok, művészek, építészek, kortárs galériák körében, de egyre több nagy divatmárka is ezt az irány választja. Illetve a többféle márka portékáját kínáló (ruha/parfüm) webshopok is…

Sok ikonikussá vált logó is ebben a 2 színben lett ismert és híres – gondoljunk csak a WWF pandájára, a NIKE pipájára, vagy az Adidas 3 csíkjára.
Bár csak két szín áll rendelkezésre, mégis a minimáltól a bohémen át az elegáns luxusmegjelenésig sokféleképpen használható.

Fekete – fehér kiegészítve egy élénk, telt színnel

Vannak, akik a letisztultsága és a karakteressége miatt nagyon szeretik a fekete-fehér palettát, azonban vagy szűknek érzik a benne rejlő lehetőséget vagy kevésbé érzik így megkülönböztethetőnek magukat. Nekik lehet jó választás a fekete-fehér mellé egy élénk, telített szín beemelése a palettába.

Így a fekete-fehérben rejlő letisztultság, az egyszerűség esszenciája kap egy kis csavart, egy kis extrát.
Előfordul, hogy a plusz 1 élénk szín mellé még egy semlegesebb, visszafogottabb világos szín is társul, de itt is jellemzően a fekete-fehér párosé a nagyobb felület.

Erre ismert példa a Starbucks, ahol a fekete-fehér mellé a fűzöldet emelték be, vagy a KFC, ahol a piros az extra élénk szín.

színpaletta típus


Trevor Finnegan a Revert Design arculati palettájába tervezett türkizzöldet. Itt jól látható a minták variálása a fekete fehér részen, de üdítően és játékosan jelenik meg a plusz szín.

A másik példa saját, a Green Bean kávézó arculatában az erőteljes fekete-fehér párosa mellé került egy karakteres és telített középkék. S visszafogottan kis százalékban jelenik meg egy halvány kávébarna szín. De ez csak néhány arculati elemen mutatkozik.

Ebben a paletta típusban is rengeteg a lehetőség és széles skálán mozog az ilyen színsorral megvalósítható stílusok a márka arculathoz igazodva.

Ha érdekel, hogy milyen színpaletta típusok léteznek még, olvasd el ezt a bejegyzést is!

Ha pedig arculattervezésre lenne szükséged, dolgozzunk együtt!





Címkék: , , , ,